Sesja ślubna – kiedy i gdzie?

7 października, 2022
Kiedy zrobić sesję ślubną

Sesja ślubna, kiedy najlepiej ją zrobić? 

Zdjęcia to doskonały sposób na zatrzymanie w obrazie najważniejszych chwil Waszego życia: uczuć, emocji, wrażeń. Nic więc dziwnego, że Młoda Para nie wyobraża sobie swojego najważniejszego dnia bez udziału fotografa. Sesja ślubna to dziś konieczność, bo właśnie dzięki niej możecie wspominać Wasz ślub i wesele jeszcze wiele lat później. W tych kadrach zamyka się cała Wasza miłość. Wiele par zadaje sobie jednak pytanie, kiedy jest najlepszy moment na sesję plenerową? Czy warto wykonać ją w inny dzień czy zdecydować się na sesję ślubną w trakcie wesela? Zastanawiasz się gdzie i kiedy sesja ślubna jest lepsza? Oczywiście decyzja zawsze należy do Was, jednak dziś, jako fotograf ślubny, chcę pokazać Wam 10 powodów, by zorganizować mini sesję ślubną już w dniu Waszego wesela!

sesja plenerowa w lesie w innym dniu

10 powodów, dla których sesja w dniu ślubu to doskonały pomysł!

#1 Prawdziwe emocje w dniu ślubu

Nie znam pary, której w dniu ślubu nie towarzyszyłby cały wachlarz skrajnych emocji: od zdenerwowania, aż po radość, której nie da się opisać słowami. Te emocje to właśnie to, co jako fotograf uwielbiam uwieczniać na zdjęciach i to co Wy, jako para, kochacie najbardziej. Kadry, na których widać Wasze prawdziwe emocje są zawsze wyjątkowe i niepowtarzalne. Sesja w dniu ślubu pozwoli nam złapać emocje, które już się nie powtórzą: żoną i mężem staniecie się tylko ten jeden raz. Sesja w dniu ślubu to również doskonały moment, by złapać ulotne, ale bardzo wzruszające chwile, np. first look, który zawsze wywołuje ogromne wzruszenie. Sesja ślubna, kiedy otaczają Was wszystkie te niesamowite emocje…to strzał w dziesiątkę! 

#2 Nieskazitelny wygląd

W dniu ślubu oboje wyglądacie jak milion dolarów…a nawet więcej! Suknia, garnitur, makijaż, fryzura, wszystko jest na swoim miejscu. Szkoda byłoby tego nie wykorzystać, prawda? Dlatego mini sesja ślubna właśnie w dniu Waszego ślubu to doskonały pomysł. Wyglądacie i czujecie się pięknie, a ja gwarantuję Wam, że będzie to widać na zdjęciach. Kadry z sesji na pewno zawisną w honorowym miejscu w Waszym wspólnym domu, bo to chwile, które chcecie pamiętać na zawsze.

sesja 15-minutowa obok sali weselnej

#3 Brak stresu…prawie

Stres przed ślubem, ale i w jego trakcie, jest zupełnie normalny. Jednak w czasie ślubu i wesela będziecie stresować się tyloma ważnymi rzeczami, że sama sesja nie będzie dla Was żadnym wyzwaniem. To dobrze! Takie mini sesje ślubne w dniu ślubu są szybkie i spontaniczne, przez co Wy nie musicie się denerwować, a całość jest dla Was świetną zabawą. Takie chwile wytchnienia będą Wam na pewno potrzebne, bo nawet na najlepiej zaplanowanych przyjęciach zdarzają się niespodzianki.

#4 Chwila tylko dla Was

Chociaż w dniu Waszego ślubu powinno chodzić przede wszystkim o Was i Waszą miłość, bardzo często wesele wiąże się z tym, że musicie być w wielu miejscach niemal jednocześnie. Każdy chce z Wami porozmawiać, porwać do tańca Pannę Młodą i wznieść toast z Panem Młodym. Pierwszy taniec, życzenia, oczepiny…a w tym wszystkim Wy. Sesja ślubna, kiedy dookoła tyle się dzieje, pozwoli Wam zwolnić i spędzić choć kilka chwil tylko ze sobą. Zdarza się, że to jedyny moment, w którym możecie nacieszyć się swoim towarzystwem we dwoje. I tą radość widać przed obiektywem!

kiedy zrobić sesję plenerową

#5 Brak tłumów na sesji ślubnej

Popularne destynacje na ślubny plener mają to do siebie, że bywają naprawdę zatłoczone. Zrobienie dobrego zdjęcia jest wtedy nie tylko zdecydowanie większym wyzwaniem dla fotografa, ale i dla Was. Zamiast skupić się na sesji ślubnej i po prostu dobrze się przy tym bawić, czujecie się zestresowani i przytłoczeni. Sesja ślubna w dniu ślubu gwarantuje, że uda nam się znaleźć ustronne miejsce, w którym będziecie sami. Wtedy o wiele łatwiej o kadry pełne szczerych emocji. A przecież właśnie na takich Wam zależy.

 #6 Prawdziwa oszczędność

Bez względu na to czy Wasz ślubny budżet jest bardzo napięty, czy przewiduje wiele ponadprogramowych wydatków, po podliczeniu kosztów na pewno będziecie potrzebowali chwili na głęboki oddech. I chociaż ślub i wesele są wydarzeniem, na którym nie warto oszczędzać, można bez problemu wybrać opcje, które po prostu są bardziej korzystne. Tak właśnie jest w przypadku sesji ślubnej w trakcie wesela – oboje wyglądacie pięknie i nie musicie drugi raz wydawać na fryzjera, kosmetyczkę czy czyszczenie sukni ślubnej, które po świetnej zabawie na weselu na pewno będzie konieczne! No i fotograf! Sesja w innym dniu wiąże się z dodatkowym często niemałym kosztem ponownym wynajęcia fotografa, do tego dojazdy i nieraz koszty związane z samym miejscem sesji (wejście do pałaców, zamkniętych ogrodów itp.)

#7 Czas

Sesja ślubna, kiedy na sali już czekają na Was goście jest zazwyczaj naprawdę szybka. Mini sesja ślubna w dniu ślubu trwa zwykle nie więcej niż 15-20 minut. To idealne rozwiązanie, dzięki któremu udaje nam się złapać wyjątkowe kadry, a Wy nie musicie martwić się, że jakaś część Waszego wesela Was ominie. Świetnie jest wykorzystać czas np. w czasie obiadu, kiedy goście zajęci są jedzeniem, czy po ceremonii zaślubin, gdy goście przemieszczają się na salę, a Wam zależy na tym, by dotrzeć tam po nich.

#8 Brak pozowania

Sesja w trakcie wesela to doskonały pomysł dla par, które nie przepadają za pozowaniem. Sesja jest nie tylko szybka, ale też bardzo spontaniczna. Sesja ślubna, kiedy oboje nie czujecie presji jest zdecydowanie najlepsza! Dlatego, zamiast trzech godzin pozowania i ustawiania, załatwiamy wszystko w kwadrans, a zdjęcia są często równie zachwycające jak te z wielogodzinnej sesji!

#9 Duże możliwości

Chociaż sesje ślubne w dniu ślubu są krótkie, dają naprawdę spore możliwości. Fotograf jest obecny przez cały dzień i większą część wieczoru, dlatego zamiast jednej sesji, możecie zrobić nawet kilka mini sesji ślubnych w innych miejscach czy porach dnia. Dzięki temu możecie mieć przepiękne zdjęcie z porannych przygotowań czy popularnego first look, ale i zniewalające, romantyczne ujęcie pod rozgwieżdżonym niebem.

#10 Szansa na poprawki

Jeśli z jakiegoś powodu uznacie, że zdjęcia zrobione podczas sesji w dniu ślubu Wam nie wystarczają, zawsze możecie umówić dodatkową sesję plenerową i wtedy złapiemy wszystkie kadry, o których marzycie.

Sesja ślubna, kiedy jest najlepszy moment na zdjęcia?

W czasie ślubu i wesela są chwile, w których moment na zdjęcia jest lepszy lub gorszy niż pozostałe. I chociaż każdy ślub jest inny, są pewne uniwersalne wskazówki, którymi warto się kierować.

 • Możliwym acz niezbyt dogodnym momentem na mini sesję ślubną jest chwila przed kościołem czy urzędem – jesteście wtedy zestresowani, dookoła tłoczy się sporo osób, czuć presję czasu

 • Dobrą chwilą na zdjęcia plenerowe w dniu ślubu jest moment obiadu lub krótko po nim – goście zazwyczaj są wtedy zajęci rozmową i jedzeniem więc nie zauważą, kiedy znikniecie na kilka minut

 • Najlepszy czas na zdjęcia to wieczór, kiedy słońce chyli się ku zachodowi, np. po którymś muzycznym secie – takie ujęcia mają w sobie najwięcej magii i możemy działać bez obaw o to, że coś Was ominie.

Sesja w dniu ślubu – wady

Choć sesja plenerowa w dniu ślubu jest naprawdę dobrym pomysłem, ma oczywiście również kilka wad. I chociaż zdecydowanie więcej argumentów przemawia „za”, warto również znać te „przeciw”:

 • Sesja ślubna, kiedy goni nas czas może być świetna, ale może też sprawić, że nie wszystkie kadry uda nam się złapać tak, jak byśmy tego chcieli.

 • Lokalizacja wyznacza nam możliwości…lub ich brak. Zdjęcia w dniu ślubu i ich charakter zależą od miejsca, w którym odbywa się ceremonia i wesele.

 • Plenery „bez fajerwerków” – mini sesja ślubna w dniu wesela raczej nie ma szans na widoki jak plener w Hiszpanii czy zdjęcia na niezwykłej karaibskiej plaży. Bazuje na emocjach i portretach a nie pejzażach.

Sesja ślubna, kiedy warto wykonać ją w inny dzień?

Sesja ślubna w czasie wesela to nie rozwiązanie dla wszystkich. Są pary, które niemal od zawsze marzą o niezwykłej, oryginalnej sesji ślubnej i właśnie wtedy najlepiej sprawdzi się sesja w plenerze kilka dni po ślubie. Dlaczego kilka dni? To proste! Chociaż ślub i wesele będą już za Wami, te emocje i radość wciąż będą Wam towarzyszyły, a przecież właśnie to chcemy uchwycić na zdjęciach. Oto kilka powodów, dla których warto jest zorganizować sesję plenerową w innym terminie:

 • Wolność i swoboda: planując ślubną sesję plenerową to Wy decydujecie…niemal o wszystkim.

 • Niezwykłe plenery: możecie wybrać najpiękniejsze z miejsc, wiele par wybiera się również na sesję plenerową aż za granicę.

 • Zero presji: kiedy mija już ślubna gorączka, taka wspólna sesja będzie dla Was po prostu świetną zabawą, a nie kolejną pozycją „do odhaczenia”.

Decydując się na sesję ślubną w plenerze, dajecie sobie więc mnóstwo swobody, nie ogranicza Was już czas ani miejsce. Sesja ślubna, kiedy jest na nią najlepszy czas? Wtedy, kiedy tylko tego chcecie. Wybór należy do Was! No chyba, że chcecie ją zrobić jak akurat jestem na ślubie – wtedy nie polecam 😉

Warto wiedzieć

Ile czasu trwa sesja ślubna?

W dniu ślubu to zazwyczaj 15-20 minut. Chyba, że światło jest na tyle genialne a Wy jeszcze nie macie dość to może się przeciągnąć do pół godziny

W innym dniu niż ślub trwa plus minus trzy do czterech godzin. Jest również opcja całodniowej wyjazdowej sesji – wtedy nie ma jako takiego sztywnego limitu godzin

Ile kosztuje sesja ślubna?

W dniu ślubu jest bezpłatna, bo jest wykonywana w ramach reportażu. Tylko od Was zależy czy będziecie chcieli skorzystać z takiej opcji.

W innym terminie cena w zależności od długości samej sesji i odległości miejsc wykonania zdjęć zaczyna się od 1000 zł.

Gdzie sesja ślubna?

W dniu Waszego ślubu szukamy odpowiedniego miejsca blisko lokalizacji ceremonii lub sali weselnej. Najczęściej korzystamy z możliwości otoczenia zastanego okolic wesela. W przypadku sesji plenerowej umawianej mamy szerokie pole do popisu i ogrom możliwości – zamki, ogrody, parki, jeziora, góry, ulice miasteczek i wiele wiele innych.

Sesja ślubna – jakieś pomysły?

W kwestii ciekawych inspiracji i pomysłów zawsze jestem otwarty na Wasze propozycje. Sam w głowie mam miliony kadrów i chętnie podpowiem Wam w trakcie pleneru co możemy zrobić podczas sesji by wyszła bajecznie.

Jak przygotować się do sesji ślubnej?

Najpiękniejsze jest to że do mini sesji w dniu Waszego ślubu nie musicie się przygotowywać bo już jesteście gotowi w pełnej krasie na Wasz wielki dzień. W dniu reportażu idziemy na żywioł! Sesja ślubna w osobny dzień wymaga sporo dodatkowych przygotowań, podobnych do tych jakie para młoda przechodzi w dniu ślubu: make up, fryzura, ubrania itd.

Szukasz fotografa na wesele i sesję ślubną, który uchwyci magię Waszego cudownego dnia?
Skontaktuj się ze mną!

Może zainteresować Cię również:

sesja ślubna na Śląsku

sesja narzeczeńska w woj. Śląskim

  Zostaw opinie