Sesja ślubna na Śląsku

2 marca, 2022
sesja ślubna śląsk

Sesja ślubna Śląsk

Wyjątkowo w Polsce tradycja sesji ślubnych jest bardzo stara, ale na przestrzeni lat mocno ewoluowała. Choć z łezką w oku przeglądamy zdjęcia ślubne naszych dziadków i rodziców, szybko zauważamy nienaturalne, nieco przerysowane pozy, pewien rodzaj skrępowania modeli, a przede wszystkim sztuczne i często dość kiczowate dekoracje, na tle których pozują pary młode. Na szczęście czasy, kiedy sesje ślubne odbywały się wyłącznie w studio fotograficznym, dawno minęły i dzisiaj najpiękniejsze sesje to te plenerowe. No tak, ale jak i gdzie znaleźć najpiękniejsze miejsca na sesję ślubną? Śląsk z pewnością ma ich wiele do zaoferowania. To tutaj z łatwością znajdziecie oryginalny, niebanalny i wyjątkowy plener ślubny. Śląsk w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przeszedł ogromną metamorfozę i nikomu nie kojarzy się już z nieco przykurzonym miejskim krajobrazem. Przeciwnie, są tutaj przepiękne miejsca na plener ślubny, Śląsk obfituje bowiem w miejsca o wyjątkowych walorach przyrodniczych, w obszary stanowiące dziedzictwo przyrody ożywionej i wspaniałe obiekty urbanistyczne.

Sesja ślubna Śląsk: pomysły

Współczesne sesje ślubne mają być jak najbardziej naturalne i prawdziwe, bez sztucznych póz i wystudiowanej mimiki, tak szczere, aby z łatwością można było z nich odczytać emocje i uczucia fotografowanej pary. Nie bez znaczenia jest oczywiście ciekawy pomysł na plener ślubny. Śląsk – na szczęście – to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oto kilka niebanalnych rozwiązań na plenery ślubne w woj. Śląskim:

 • Sesja plenerowa na Śląsku na łonie natury – Trudno sobie wyobrazić piękniejsze tło niż naturalna zieleń drzew i krzewów, uroda kwiatów i traw, a to wszystko można znaleźć, wędrując Szlakiem Przyrody Województwa Śląskiego, który ma ponad 50 obiektów zlokalizowanych zarówno na obszarach naturalnych, jak i przekształconych przez człowieka;

 • Sesje ślubne w Śląskim w górach – Młode pary, które kochają góry, nie muszą koniecznie wyjeżdżać w Tatry, aby znaleźć to, co im w duszy gra. Beskidzkie plenery z pewnością będą znakomitym tłem dla Waszych zdjęć, wszak nie bez powodu zwane są przez wielu “krainą szalenie pięknych gór”;

 • Sesja ślubna w zamku lub pałacu – Jeśli chcecie się poczuć po królewsku, to zamki i pałace Śląska są dla Was. Bogato zdobione wnętrza pałaców, zadbane ogrody z oryginalną roślinnością będą tłem dla zdjęć w stylu glamour;

 • Sesja ślubna w mieście – Miasto ze swoimi zakamarkami to zawsze znakomite miejsce na plener ślubny. Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała i inne miasta mają wiele punktów, w których można zrealizować taką sesję. To propozycja dla par, które kochają styl industrialny;

 • Opuszczone fabryki, ruiny pałaców, stare kamienice – Te miejsca wciąż mają niezwykły klimat. Takie zderzenie przeszłości z teraźniejszością daje na fotografiach bardzo ciekawy efekt;

 • Sesje ślubne w woj. Śląskim na Jurze – Jura Krakowsko – Częstochowska to miejsce tak niezwykłe, zachwycające malowniczymi dolinkami, skalnymi ostańcami, tajemniczymi grotami i imponującą architekturą dawnych zamków warownych, że nikt mu się nie oprze.

Sesja ślubna Śląsk – jak się przygotować?

Zdjęcia z sesji ślubnej powinny zadowolić fotografa, ale przede wszystkim powinny zachwycić młodych małżonków. Aby tak się stało, warto się odpowiednio przygotować do sesji. W trosce o Waszą wygodę podpowiadam, jak to zrobić, aby sesja ślubna na Śląsku była jak najbardziej satysfakcjonująca.

 1. Wybierzcie miejsce, które najbardziej do Was przemawia. Możecie mieć kilka propozycji i poprosić fotografa, żeby pomógł wybrać najbardziej odpowiednią pod względem światła, ilości miejsca czy odpowiednich warunków ( zbyt dużo ludzi może przeszkadzać w osiągnięciu oczekiwanego efektu). Dobry fotograf ślubny ze Śląska z pewnością potrafi doradzić, a także zna ciekawe miejsca na sesję ślubną jeśli sami nie będziecie mieć żadnego pomysłu. Sprawdźcie, czy w wybranym miejscu nie ma opłat za wejście.

 2. Zastanówcie się nad stylem i konwencją Waszej sesji, i przedstawcie swoje pomysły fotografowi.

 3. Ustalcie termin sesji i to nie tylko datę, ale również godzinę. Najlepiej zrobić to jeszcze przed ślubem. Jeśli idzie o godzinę, to fotograf doradzi, o jakiej porze wychodzą najlepsze ujęcia. Nie warto odkładać sesji na bardzo odległy czas. Krótko po weselu wciąż jeszcze będziecie przeżywać emocje związane z tym wydarzeniem i warto, aby były widoczne na zdjęciach.

 4. Ułóżcie plan awaryjny na wypadek, gdyby nie dopisała pogoda albo z jakiegoś innego powodu sesja nie mogła się odbyć w wyznaczonym terminie. Jeśli chodiz o pogodę, to warto zrobić sesję w takim miejscu w plenerze, które umożliwia schronienie się przed deszczem, np. w pałacowym parku. Zdjęcia wykonane w pałacowych wnętrzach także będą bardzo atrakcyjne.

 5. Umówcie wcześniej fryzjera i makijażystkę, którzy przygotują Was do sesji, przy czym fryzura panny młodej nie musi być taka sama jak w dniu ślubu, bo przecież będziecie mieć także zdjęcia z tego dnia.

 6. Przygotujcie ubrania i dodatki, i zastanówcie się, gdzie się przebierzecie w stroje ślubne. Jeśli plener znajduje się niedaleko miejsca zamieszkania, możecie od razu ubrać się elegancko, jeśli jest daleko, trzeba będzie przebrać się na miejscu. Warto zabrać ze sobą na sesję kogoś dyskretnego do pomocy, kto pomoże w przebieraniu, poprawi makijaż lub fryzurę, ale nie będzie się wtrącał w Waszą koncepcję sesji.

 7. Zabierzcie ze sobą coś do picia i ewentualnie jakąś przekąskę, bo sesja trwa dość długo i trudno skupić się na pozowaniu, kiedy czuje się pragnienie lub burczy człowiekowi w brzuchu.

 8. Spróbujcie się wyluzować, ma być zabawnie, wzruszająco, bez niepotrzebnej spiny. Możecie poćwiczyć miny lub pozowanie do lustra, ale najlepiej bądźcie po prostu sobą, a zdjęcia wyjdą wspaniałe.

sesja ślubna na śląsku skansen

Ciekawe miejsca na plener ślubny: Śląsk

A teraz przyszedł czas na przedstawienie najciekawszych, moim zdaniem, miejsc na plener ślubny na Śląsku. Moje propozycje przedstawię w trzech grupach: najbardziej popularne miejsca na sesję, mniej oczywiste, ale równie ciekawe miejsca na sesję ślubną: Śląsk oraz przepiękne miejsca na sesję znajdujące się niedaleko Waszego regionu.

Najbardziej popularne miejsca na sesję ślubną na Śląsku:

 • Góra Zborów – Na Wyżynie Częstochowskiej w rejonie Podlesic znajdują się wzgórza z ostańcami, a najwyższym z nich jest Góra Zborów. Sesja ślubna w tym rejonie jest bardzo atrakcyjna, ponieważ góra stanowi jeden z ciekawszych punktów widokowych na całej Wyżynie. Roztacza się stąd przepiękna panorama na jurajski krajobraz.

 • Pustynia Błędowska – To jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, zwana jest „polską Saharą”, znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego – morze piasku, lotne piaski oraz mnóstwo atrakcji turystycznych sprawią, że możecie tutaj zrealizować najbardziej niezwykłe fantazje.

 • Park Gródek w Jaworznie – To miejsce z kolei zwane jest polskimi Malediwami. Ten przepiękny zakamarek znajduje się w Jaworznie i jest pozostałością po kamieniołomie dolomitu. Ze względu na walory krajobrazowe, bujną roślinność oraz największą atrakcję – zbiornik Wydra jest to znakomite miejsce, w którym może się odbyć sesja ślubna na Śląsku.

DSC_7364duze (Copy)
 • Nikiszowiec – Jest to perełka architektoniczna, zabytkowe osiedle, w którym może się odbyć oryginalna sesja ślubna. Katowice dzięki rewitalizacji tego terenu położonego we wschodniej części miasta zyskały obiekt wpisany na listę Pomników Historii. Nikiszowiec jest dzielnicą Katowic o niepowtarzalnym, urzekającym klimacie. Sesja ślubna na Nikiszowcu będzie pełna nostalgii i romantyzmu.

 • Spodek, NOSPR, czyli nowoczesne centrum Katowic to propozycja dla wszystkich par kochających miejski plener ślubny. Śląsk ma wiele takich plenerów, ale Katowice wiodą prym w tej dziedzinie. Centrum miasta ze swoimi industrialnymi klimatami i mnóstwem zieleni daje wiele możliwości parze młodej i fotografowi. Bliskość kolejnych atrakcyjnych obiektów ze Spodkiem na czele pozwala zrobić ujęcia w wielu miejscach.

sesja ślubna na śląsku nospr
 • Krowiarki – Sesja ślubna w tym miejscu to znakomity pomysł. Pałac posiada 115 klimatycznych wnętrz zaaranżowanych w różnym stylu z doskonałą grą światła. Szerokie, kręte schody jak z bajki o Kopciuszku, sala balowa oraz park z polanami, pozostałościami kamiennych mostków i starymi drzewami to niewątpliwe zalety, jakie posiada Pałac w Krowiarkach. Sesja ślubna w takim otoczeniu nie może się nie udać. Zatem odwiedźcie Krowiarki, sesja ślubna (cennik na stronie internetowej Pałacu) spowoduje, że będziecie chcieli wciąż oglądać swoje zdjęcia.

 • Skansen w Chorzowie to kolejne miejsce, gdzie na sesję ślubną na Śląsku chętnie przyjeżdżają młodzi małżonkowie. Można tutaj zorganizować sesję w stylu rustykalnym. Udostępnienie pleneru kosztuje 120 zł, a wybranych chałup – 200 zł. Zaletą tego terenu są ciekawe eksponaty, piękna przyroda, ale także cisza, spokój sprzyjające pracy na planie zdjęciowym.

 • Park i Pałac w Pszczynie to perełka architektoniczna Śląska. Oryginalny wygląd i wystrój pałacowych wnętrz, przepięknie zdobiona klatka schodowa, niezwykła sala lustrzana to jest to, czym może się poszczycić Zamek w Pszczynie. Sesja ślubna we wnętrzach jest odpłatna, natomiast sesja w parku – darmowa. Miłośnicy koni mogą odwiedzić pałacowe stajnie, które także posiada kompleks Pszczyna. Sesja ślubna na koniach będzie miała niezwykły klimat.

 • Zamek w Ogrodzieńcu to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Majestatycznym ruinom malowniczości dodają fantazyjne formy skalne, na których postawiono mury budowli. Tutaj także może się odbyć niezwykła sesja ślubna. Ogrodzieniec daje wiele możliwości, można wejść na wieżę, skąd roztacza się wspaniały widok na całą Jurę. Ten widok możecie mieć na zdjęciach.

 • Ogrody Kapias – Sesja ślubna w tym miejscu zadowoli osoby, które kochają rośliny i potrafią docenić ich piękno. Ogrody Kapias uznawane są za jedne z najpiękniejszych tego typu miejsc w całej Polsce. 50 tematycznych zakątków to potencjał, jaki posiadają Ogrody Kapias – Goczałkowice, sesja ślubna w tym miejscu może mieć naprawdę wiele twarzy. Wstęp do ogrodów jest darmowy.

DSC_7229d2 (Copy)

Mniej popularne, ale równie piękne miejsca na sesję plenerową na Śląsku

 • Teatr w Bielsku-Białej,

 • Palmiarnia Gliwice – sesja ślubna odbędzie się tutaj wśród 5600 roślin, z których niektóre mają ponad 150 lat.

 • Rezerwat przyrody Segiet – wpisany wraz z sąsiadującą Sztolnią na listę światowego dziedzictwa UNESCO

 • Starówka w Cieszynie,

 • Elektrownia ”Szombierki” w Bytomiu,

 • Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim,

 • Jezioro Paprocany w Tychach,

 • Fabryka Porcelany w Katowicach,

 • Pałac w Pławniowicach – sesja ślubna w tym miejscu zachwyci każdą parę. Pałac, Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią dają wiele możliwości podczas sesji. 

sesja ślubna śląsk

Fotograf na sesję ślubną na Śląsku

Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirowały Cię i były pomocne w znalezieniu właściwego miejsca na Waszą wymarzoną sesję ślubną na Śląsku. Jeśli tak to serdecznie polecam się Wam na wykonanie pleneru ślubnego w tym pięknym regionie. Zapraszam Was do kontaktu – stwórzmy niezwykłą sesję!

Ten temat może Cię również zainteresować: sesja ślubna – kiedy i gdzie?

  Zostaw opinie