Instrukcja krok po kroku

Nauki przedmałżeńskie Katowice - śląsk

Nauki przedmałżeńskie w Katowicach – co warto wiedzieć?

Przyszła para młoda przed ślubem musi dopełnić wielu formalności, aby oficjalnie powiedzieć sobie sakramentalne “tak”. Jedną z nich jest uczęszczanie na nauki przedmałżeńskie. Katowice dają narzeczonym wiele możliwości odbycia kursu. Jak się do niego przygotować i co warto o nim wiedzieć?

Nauki przedmałżeńskie to seria spotkań, podczas których przyszła para młoda poznaje małżeńską katechezę. Poruszane są tematy dotyczące życia codziennego, a także posiadania dzieci. Oprócz kursu grupowego najczęściej należy również odbyć kilka wizyt w poradni życia rodzinnego, gdzie konsultant porusza z zakochanymi tematy między innymi związane z naturalnym planowaniem rodziny. W wielu miastach kursy prowadzone są przez różne parafie, a nawet zakony. Organizacją spotkań na Śląsku zajmują się na przykład Dominikanie w Katowicach. Nauki przedmałżeńskie właśnie u tych zakonników cieszą się dużą popularnością. Gdzie jeszcze mogą się wybrać pary zamieszkujące okolice tego miasta? Oto kilka podpowiedzi!

Nauki przedmałżeńskie w Katowicach

Wiele par młodych zastanawia się nad tym, jak wygląda kurs przedmałżeński i czemu właściwie jest tak ważny. Jak zapewniają prowadzący, w tym księża, dzięki spotkaniom para może jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie, a także poruszyć tematy, które na co dzień wydają się nie być tak istotne, na przykład to jak ma wyglądać podział obowiązków w domu lub to, czy zakochani chcą posiadać potomstwo. Nauki przedmałżeńskie to nie tylko spotkania w grupie, ale także ważne spotkania indywidualne z doradcą życia rodzinnego. W zależności od tego, jaki tryb wybiorą narzeczeni, standardowy lub przyspieszony weekendowy, na kurs należy poświęcić przynajmniej kilkanaście godzin. Gdzie udać się na Śląsku na nauki przedmałżeńskie? Katowice to duże miasto dające parze młodej możliwość znalezienia kilku lokalizacji, w których przeprowadzane są kursy, między innymi jest to:

Na pełen cykl przygotowawczy do ślubu składają się nie tylko spotkania w poradni i grupowe nauki przedmałżeńskie. Śląsk, Mazury czy Podhale – bez względu na to, gdzie para młoda przygotowuje się do ślubu kościelnego, musi wziąć również udział w dniu skupienia.

Nauki przedmałżeńskie weekendowe – Śląsk i okolice

Brak czasu przed ślubem to problem, który doskwiera większości par młodych. Z tego też względu bardzo często decydują się one na nauki przedmałżeńskie weekendowe. Śląsk to na tyle duże województwo, że bez problemu można znaleźć również taki kurs przedmałżeński. Katowice to miasto, w którym najszybciej można dostać się na spotkania weekendowe. Gdzie dokładnie się udać i w jakim dokładnie trybie przeprowadzane są zajęcia?

Jednym z miejsc, w którym odbywają się zajęcia w soboty i niedziele, jest Rzymskokatolicka Parafia św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach. W związku z pandemią terminy należy rezerwować na stronie, ponieważ na spotkania obecnie mogą przybyć jedynie cztery pary. Jak można przeczytać na stronie parafii, zajęcia sobotnie trwają półtorej godziny. Niedzielne zakończone są mszą świętą.

Gdzie jeszcze odbywa się weekendowy kurs przedmałżeński. Dominikanie w Katowicach również oferują możliwość odbycia skróconych nauk. W tym wypadku spotkania odbywają się w Hotelu Katowice w piątki od godziny 17:00 do 21:00 a w soboty od 9:00 do 20:00. Za uczestnictwo w naukach należy zapłacić 160 złotych za parę.

Nauki przedmałżeńskie w Katowicach a poradnia życia rodzinnego

Aby w pełni przygotować się do ślubu i życia w małżeństwie należy nie tylko udać się na kurs. Niezwykle ważne są również spotkania w poradni z doradcą. To właśnie na nich para ma okazję w “cztery oczy” przedyskutować najważniejsze i najbardziej intymne kwestie, między innymi naturalnego planowania rodziny. Para poznaje różne metody związane z obserwacją cyklu, co może przełożyć się na ustalanie terminów kolejnych spotkań. Oczywiście najlepiej, aby w jednym miejscu odbywały się dyskusje z doradcą i na przykład nauki przedmałżeńskie weekendowe. Katowice to miasto, w którym znajduje się wiele poradni, między innymi przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko, parafii Św. Józefa w Katowicach Załężu czy przy klasztorze dominikanów. Wystarczy wybrać odpowiednią dzielnicę, tak aby dojazd na spotkania sprawiał jak najmniej problemu.

Nauki przedmałżeńskie online w Katowicach

Wiele przyszłych par młodych zastanawia się nad tym, czy możliwe są nauki przedmałżeńskie online. Katowice, jako nowoczesna aglomeracja, przecież muszą dawać taką możliwość! Niestety nie jest to uzależnione od miasta, a od parafii, w której para bierze ślub. Istnieje wiele stron, które oferują wzięcie udziału w kursie przedmałżeńskim online. Nie oznacza to jednak, że ksiądz udzielający ślubu uwzględni zaświadczenie wydane przez osoby przeprowadzające takie nauki. Zanim zatem zapłacicie za kurs online, upewnijcie się, że w waszej parafii zostanie zaakceptowany. Sprawdźcie nauki.pl

Warto również na bieżąco dowiadywać się, czy któraś z parafii nie wprowadziła takiego unowocześnienia. Niemożność organizacji spotkań w większym gronie związana z pandemią zmusiła księży do szukania innych rozwiązań. Gdzie zatem znajdziecie na pewno niestacjonarne nauki przedmałżeńskie. Wodzisław Śląski, właśnie tam powinniście kierować swoje kroki. Parafia św. Herberta przeprowadza kurs jako wideokonferencję. Należy się na niego zapisać poprzez stronę internetową.

Kurs przedmałżeński wcale nie musi i nie powinien budzić w parze młodej strachu. Może dzięki tym spotkaniom dowiecie się o sobie czegoś nowego?

Mam nadzieję, że mój przewodnik po naukach przedmałżeńskich na Śląsku był dla Was pomocny. Następnym krokiem będzie ślub kościelny. Jeśli szukacie doświadczonego fotografa ślubnego w Katowicach, który upamiętni to piękne wydarzenie to serdecznie polecam się na te okoliczność.

Może Cię to zainteresować: